Principy fungování Zemělodí

Základní funkce

 • výroba elektřiny
 • sběr dešťové vody
 • voda se používá na 4x – snížení spotřeby vody o 50%
 • žádné topení ani klimatizace – v domě je stále stejná teplota
 • žádné účty za vodu, teplo nebo elektřinu
 • možnost pěstování jídla
 • recyklace odpadu

Globální model
Zemělodě jsou zcela soběstačné domy, které se dají postavit kdekoliv aniž by musely být připojeny na síť. Lidé žijící v takovémto domě nemusí pak do konce života platit žádné měsíční poplatky, jejich dům se o ně zcela postará.

Hospodaření s vodou

Veškerá voda v domě pochází z filtrované dešťové vody a je použita na čtyřikrát. Takový systém sníží spotřebu vody o 50%. Voda je nejprve použita v umyvadlech, sprše nebo pračce. Tato již šedá odpadní voda je dále vedena do botanických jednotek, kde zalévá rostliny pomocí jejichž kořenů se zároveň pročistí. Takto vyfiltrovaná voda se poté načerpá na záchod a potřetí se použije na spláchnutí záchodu. Odtud putuje do septiku a ze septiku do venkovní botanické jednotky, kde zalévá venkovní rostliny a dále se čistí.

Elektřinu dům získává pomocí solárních panelů a/nebo větrné turbíny/dynasféry.
systemy

Žádné topení ani klimatizace

V zemělodi se celoročně uchovává stejná teplota okolo 21 stupňů Celsia. Dům je situaván na jih, kde se na čelní stěnu dopadá nejvíce slunečního svitu po celý rok. Na této jižní čelní straně je vybudován skleník, ve kterem jsou botanicke jednotky na čištění vody a celoroční pěstování ovoce a zeleniny (včetně exotických plodin). Tento skleník ohřívá celý dům a zároveň funguje jako nárazová zóna ve které se může lehce snížit nebo zvýšit teplota podle počasí venku, ale v obytné části zůstane záchována stále stejná teplota. Okna mají sklon podle polohy zimního slunce na obloze, aby se dům ohříval ze slunce i v zime. Nad okny jsou pak umístěny solární panely v optimalním úhlu pro maximum efektivity.

Dům je stavěn z pneumatik napěchovaných hlínou, které udržují teplo. Na pneumatiky navazuje masa udusané hlíny a termo izolace. Masa hlíny se nabíjí přes den nabíjí teplem, které je chráněno před únikem pomocí izolace. Takto vytvořená termomasa plní funkci jakési tepelné baterky, která se přes den nabíjí a v noci uvolňuje teplo do domu.

Chlazení zemělodi je dosaženo pomocí větracích šacht procházejících termomasou, ve kterých se vzduch ochladí a následně putuje nahoru a ven světlíkem na střeše skleníku.

kuchyne s botanickou jednotkou

Další využití odpadu

Kromě pneumatik se na stavbu zemělodi používá další odpad jako např. PET lahve, plechovky nebo skleněné lahve. Pro stavbu domu tedy nejsou za potřebí cihly ani tvárnice. Je to ekologické v tom, že se znovu používá odpad a samozřejmě v tom, že není za potřebí žádné uhelné, jaderné ani jinou energie, neplýtvá se zdroji vody a nic se nezamořuje novým odpadem.
koupelna Phoenix

11 komentářů u „Principy fungování Zemělodí

 1. Pingback: Informace o soběstačných (ostrovních) domech, technologiích a stavbě | VladimírBöhm.cz

 2. Jen takový zvídavý dotaz. Víte jaká jsou energetické výrobní náklady pro solární panel (a pro jeho likvidaci), jaká je jeho využitelnost (efektivita a spolehlivost) a jaká je jeho životnost?

  • Na to se těžko jednoznačně odpovídá, protože panely jsou různých typů. U moderních se dá říct, že vyrobí pětkrát více energie, než byla spotřebována na jejich výrobu. Za cca 15000 se dá koupit sada co dává 100W na přímém slunci a 20W když je pod mrakem a mrholí.
   jaké jsou náklady na likvidaci panelu, to záleží jestli je recyklován, nebo to jenom vysypou na skládku
   Obecně bych řekl, že na nabíjení telefonu a svícení LED světly stačí solární panel i v zimě. Elektřinou topit nebo něco ohřívat je bláhovost, je třeba hlavně šetřit spotřebu. Pro napájení výkonných nástrojů jako je pila, bourací kladivo, nebo soundsystém se pak dá využít generátor poháněný dřevoplynovým motorem, kde se dá zpracovat biomasa ze zahrady.

 3. Výrobní náklady jsou desetinou její konečné prodejní ceny,je složen především z křemíku,kterého je opravdu na naší planetě dostatek,jeho účinnost je zhruba14-20% v porovnání dopadu sluneční energie na m2 v ČR(1200W),spolehlivost po dvaceti letech garance 80% kapacity a pokud do něj fyzicky nevrazíte tak nekonečná vzhledem k hranici životnosti lidského těla.Cena likvidace je placena již při koupi,jelikoš každý el.produkt má k tomu určený poplatek.
  Vaše narážka měla znít:“Víte jaká je zneužitelnost FV panelu!?“ Ano je dána vznikem špatného fungování naší vlády a nenažranosti vychcaných politiků a jejich lobistů za účelem okrádání obyvatel této republiky!FV panel plošně rozšířený na všech střechách v simbióze se spotřebou obyvatel je podstata tohoto produktu.Zeměloď je směr,který má ohromný potenciál,jen těch lidí je nějak moooooc.

 4. Tak to me by spis zajimalo, jak to funguje, dyz treba tyden neprsi..co s vodou?

  ale spis me zajima opak, co kdyz tyden prsi? co teplo?elektrina? prijde mi, ze projekt pocita jen s idealni situaci.. skutecne chladne dny, tydny si myslim, ze budou problem…
  kdyz to zase otocim, co v lete, kdyz bude 10 dni vedro? to mi ta hlina vevnitr naakumuluje teplo a co pak?

  • Pro všechny zvídavé dotazy. Tak vše vymyslel architekt Michael Reynolds. Najděte si na uloz.to film Architekt odpadu – Garbage warrior, je to tam v češtině z ČT 2. První Zemělodi postavil v poušti Nového Mexika, kde je v létě 40´C nad nulou a v zimě 40´C pod nulou. Stabilní teplota je uvnitř cca 21´C. Vše zabezpečí sluneční paprsky díky šikmým oknům. Jde samozřejmě doplnit o krbová kamna. Máte celoročně své potraviny bez pesticidů, svojí energii. Panely dnes jsou o 1/3 výkonější než ty staré s tím, že fungují i za deště, pod mrakem i pod mírným sněžením. Jinak jistě existují větrné elektrárny bez rotorů, vše lze najít na netu. Nekoukejte na to co je jakoby dostupné na trhu. Svět má dávno řešení, jen se to k lidem nedostane.
   Portrét amerického architekta Michaela Reynoldse, který se proslavil stavbami z odpadů, zaznamenával přední britský dokumentarista Oliver Hodge po tři roky. Vítězný snímek Ekofilmu 2009.
   Američan Michael Reynolds staví přes tři desítky let s úspěchem velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody i tepla. Využívá staré pneumatiky, plechovky od piva a skleněné láhve. Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje z Nového Mexika přesto, anebo spíš právě proto, v USA neustále naráží na nejrůznější byrokratické překážky. Celé tři roky zaznamenával režisér Oliver Hodge práci Michaela Reynoldse a jeho boj s americkými úředníky. Vypravil se s ním a s jeho partou podobně nadšených spolupracovníků i na tsunami zcela zničené Andamanské ostrovy, kde se jejich levné a účelné domky setkaly s velkým nadšením. Z celkových 350 hodin natočeného materiálu se tvůrcům nakonec podařilo sestříhat nesmírně živý a zajímavý portrét výjimečného muže a jeho splněného životního snu.(oficiální text distributora)

   Jinak překládám první díl knihy přímo od Michaela Reynoldse o stavbě Zemělodí. Je to z AJ a bude mi to chvilku trvat, proto uvítám nadšence, kteří by byli ochotní mi s tím pomoci. Kontaktujte mě prosím na mailu: studio.kadan@gmail.com

   Mějte se hezky a neptejte se, hledejte sami, studujte, učte se a poté učte další. S pozdravem Martin Marcikán.

  • Jane: pokud máte k dispozici 5-ti kubíkovou nádrž pak Vám voda postačí klidně i na měsíc. Vše záleží na spotřebě , voda v zemělodích se použije 4x a tím pak máte i čtvrtinový odpad.
   Pokud týden prší , pak je jedno je-li na pozemku zeměloď nebo jen tráva … ona si s tím příroda poradí sama , pokud jí člověk nedělá překážky (viz bleskové povodně)
   Co se teplot týče pak v létě žádný problém není. Uvnitř je stabilně kolem 20° i když venkovní teplota během dní kolísá od veder po deště. V zimě pak v našich zeměpisných šířkách není zcela reálné žít v zemělodi bez kamen. Nicméně stačí pouze vařit a večer si pak vyhřát místnost. Stačí jen malá bedýnka dřeva a ráno teplota neklesne pod 15°.
   Mám roční zkušenost bydlení v zemělodi a tento dům Vás postupem času naučí , jak v něm bydlet aby vše fungovalo ke spokojenosti.
   Pokud máte zájem se o principech a fungování zemělodě dozvědět více , dohodněte si na http://www.zemelod.cz prohlídku. Za minimální příspěvek dostanete maximum odpovědí na všechny otázky
   Kuky

 5. Je nějak vyřešena vlhkost? Je to prakticky sklep, tak to musí být hrozně vlhké v obytné místnosti, ne?

  • Tereza: Vlhkost jistě ve sklepech je , v zemělodi , je-li špatně udělaná bude jistě také:)
   Konkrétně na Zeměnce na Sázavě se dva roky „bojovalo“ s vlhkostí díky souhře několika faktorů. Ten nejhlavnější byl způsoben až překotnou stavbou Zeměnky. V našich zeměpisných šířkách a délkách je zvykem postavit hrubou stavbu a tu pak nechat „vymrznout“ minimálně jednu zimu bez dveří a oken.
   Po třech letech od postavení se vlhkost pohybuje mezi 45-65% v souvislosti s počasím.

 6. Dobrý dech, chtěla bych se zeptat. Jak tyto zemělodě fungují v zimě, kdy je více sněhu než vody, a sluneční energie není tak silná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

× 2 = 18