Náš příběh

Světový pochod za mír a nenásilí, Itálie 2009

Světový pochod za mír a nenásilí, Itálie 2009

Naše cesty se po několikáté setkaly 2. října 2007, symbolicky v den výročí narození Mahátmy Gándhího – v Den nenásilí. Od té doby tvoříme nerozlučnou dvojku, neustále se doplňujeme a za každých okolností pracujeme jako tým. Snažíme se na sobě pracovat a postupně směřovat k nenásilnému životnímu stylu. Nenásilnou inspiraci čerpáme především z díla zakladatele Humanistického hnutí, Maria Rodrigueze Cobose, přezdívaného Silo a Mahatmy Gándhího. Již od roku 2008 jsme oba vegetariáni a posledních pár měsíců jsme přešli na vitariánství. Jádro naší filozofie leží v jednotě a rovnosti všeho živého, rádi bychom oslavili spojení mezi přírodou a člověkem a mezi lidmi navzájem.

Během našich společných let jsme zorganizovali několik Dní nenásilí v rámci nichž proběhly studentské konference, živé symboly míru a nenásilí a koncerty. Ke konci roku 2009 jsme také spolupořádali Světový pochod za mír a nenásilí. Míši sluch se však rapidně zhoršoval a proto jsme se začátkem roku 2010 vydali za alternativní medicínou do Indie. Tam jsme pak strávili většinu roku 2011. Měli jsme zde možnost věnovat se více do hloubky studiu Gándhího filozofie, které Míša završila bakalářskou prací na téma ,,Uplatnění Gándhího filozofie v dnešní České republice“. Velmi inspirativní byly také naše pobyty v ašramech založených Gándhího následovníky.

s naturopatem v Sevagram ašramu

s naturopatem v Sevagram ašramu

V Indii jsme měli možnost blíže poznat ajurvédu, Su Jok akupunkturu, homeopatii, naturopatii a další alternativní medicíny. Honza se v Indii téměř vyléčil z ulcerózní kolitidy, v západní medicíně, zcela nevylečitelné choroby, do dnes nemá skoro žádné příznaky. Míše se sluch přestal zhoršovat, na vylečení však v Indii neměla ty správné podmínky. V únoru 2012 jsme se vrátili do Čech, kde jsme dostali možnost zúčastnit se stavby historicky první zemělodi v ČR na Sázavě .

Zemělodě se nám již několik let jevily jako velmi zajímavá nenásilná alternativa ke klasickým obydlím především pro svou naprostou soběstačnost a nezávislost na dnešním systému. Těšíli jsme se proto, že se na stavbě dozvíme více o těchto radikálně udržitelných domech. V květnu jsme tedy pod vedením týmu Michaela Reynoldse jsme měli možnost pomoci postavit tuto stavbu a naučit se základům stavění zemělodí.

Zeměnka na Sázavě a její stvořitelé

Zeměnka na Sázavě a její stvořitelé

Této dílně předcházel dvoudenní seminář na kterém byly představeny hlavní principy fungování a staveb zemělodí. Na Sázavě vyrostla Zeměnka, jedná se o takzvaný Simple Survival Model, který je levnější než Globální model a má zjednodušené systémy elektřiny a vody. Výhodou tohoto modelu je nižší cena a jednodušší provedení, takže si ho může snadněji dovolit i postavit více lidí. Dílna jako taková byla velmi poučná a prospěšná, ale připadalo nám, že pokud se chceme stavbě zemělodí v Čechách v budoucnu opravdu věnovat, tak budeme potřebovat více zkušeností. Rozhodli jsme se proto v září 2012 odjet na tříměsíční pobyt do Taosu, kde Michael Reynolds vyvíjí zemělodě již více jak čtyřicet let.

V září tedy jsme tedy odletěli do Nového Mexika, kde jsme se měli možnost zúčastnit dvouměsíční stavby Globálního modelu zemělodi v poušti nedaleko Albuquerque. Na této stavbě pracovalo deset členů stavebního týmu Michaela Reynoldse a dvacet internistů z celých Spojených států i různých zemí světa.

Bouchání gum jako základ na skleník

Bouchání gum jako základ na skleník

Během stavby jsme se měli možnost zdokonalit v bouchání pneumatik, vytváření zdí z plechovek, pokládání izolace a vytváření botanických jednotek. Zcela nová pro nás byla veškerá práce na finální podobě interiéru včetně hliněných omítek, barevných zdí a zdí ze skleněných lahví. Naučili jsme se také budovat skleník, pokládat plechovou střechu, zapojovat solární panely a WOM (Water Organization Module – filtry na vodu).

V listopadu jsme se přesunuli do Taosu, kde jsme měli možnost bydlet v Simple Survival Modelu a několika starších zemělodích v horách. Pracovali jsme na dalším Globálním modelu a zároveň na zcela novém dvoupatrovém modelu zemělodě. V půlce listopadu jsme se pak přesunuli do zemělodě v horách, kde jsme budovali nový septik z pneumatik a venkovní botanickou jednotku. Velmi jsme se zdokonalili v tvorbě zdí z plechovek a botanických jednotek a naučili se stavět zdi z barevných lahví. Rozhodli jsme si náš pobyt prodloužit až do února abychom se naučili ještě více.

aquaponie v návštěvním centru

aquaponie v návštěvním centru

Během dalších měsíců jsme měli možnost pracovat na několika starších zemělodích, kde jsme dělali nové hliněné omítky, botanické jednotky, zdi z lahví, zdi z plechovek, kamenné podlahy, látkové stropy a další drobné opravy. Několikrát jsme měli možnost pracovat pod vedením zkušených instalatérů a elektrikářů a učit se zapojení a fungování elektrických a odpadních systémů zemělodí. Zajímavá byla také možnost pracovat pod vedením Jamese Fry, odborníkem přes aquaponii při instalaci aquaponie v návštěvním centru Zemělodí. Při této zkušenosti jsme se dozvěděli jak aquaponie funguje a naučili se její jednoduchou instalaci. V budoucnu bychom rádi do tohoto tématu pronikli ještě více a rozšířili tuto šetrnou metodu pěstování jídla v České republice.

Během pobytu jsme navštívili desítky zemělodí, měli možnost bydlet v šesti různých modelech a pracovat na nových i starých modelech těchto staveb. Většinu prací jsme dělali pod vedením zkušených členů týmu Earthship Biotecture, ale měli jsme možnost i sami zcela vést některé drobné stavby a úpravy. Během našeho pobytu si nás na práci najímal Ron Sciarillo, který skupuje, opravuje a prodává starší modely zemělodí. Michael Reynolds nás osobně požádal o stavbu zcela nového modelu Simple Survival Modelu, který má koupelnu a záchod zabudované uvnitř skleníku. Stavbě tohoto modelu se budeme věnovat během jara 2013 v Praze.

Stříhání microgreens v centru živé stravy

Stříhání microgreens v centru živé stravy

V lednu 2013 jsme se rozhodli na týden odjet do Duranga v Coloradu, sídla Turtle Lake Refuge – centra syrové a volné stravy jejichž mise je oslavit spojení mezi osobním zdravím a divokou přírodou. Zakladatelka tohoto centra, Katrina Blair se od mládí zabývá divoce rostoucími rostlinami, především pak druhy rostlin, jež jsou obecně známy pod pojmem plevel a jejichž blahodárné účinky na lidské zdraví nejsou příliš známy. V tomto centru jsme se měli možnost naučit přípravu různých syrových pokrmů, od polévek, salátů, dezertů, falafelů, přes čokoládu, energetické tyčinky až po zmrzliny. Naučili jsme se také pěstovat microgreens – malé výhonky hrášku, pohanky, mladého ječmene, slunečnice a ředkvičky. Semínka těchto plodin se položí na hlínu a nechají vyrůst do výšky zhruba 10cm, kdy se pak ostříhají a jsou připraveny k okamžitému použití do salátů a jiných pokrmů. Mají vysokou nutriční hodnotu a jsou velmi chutné. V Durangu jsme také navštívili Chrise Mellena, který mimo jiné vyrábí biodiesel z použitého rostlinného oleje a pěstuje jídlo pomocí aquaponie ve svém skleníku i v zimě. Náš týdenní pobyt v Durangu byl velmi inspirativní a rádi bychom tyto alternativy aplikovali i v České republice.

Právě probíhající výstavba Zeměloďky na Andělu

Právě probíhající výstavba Zeměloďky na Andělu

Do naší rodné země jsme se vrátili v únoru 2013 a rádi bychom využili vše co jsme se naučili v Novém Mexiku a Coloradu nejen pro výstavbu zemělodí v Čechách, ale pro jakékoliv úpravy stávajících nebo nových staveb. Věříme, že zdi z odpadu, systémy odpadních vod, koncept termomasy, hliněné omítky a další aspekty zemělodí si najdou velmi široké uplatnění v různých českých stavbách a chceme proto nabídnout naše služby všem potencionálním zájemcům o ,,zelenější a šetrnější“ bydlení. Zároveň bychom rádi v budoucnu nabídli aplikaci systémů aquaponie, pěstování microgreens a poradenství v oblasti syrové a volné stravy.

V současnosti se věnujeme stavbě zemělodního skleníku v Praze na Andělu, který bude takovým prototypem soběstačného bydlení v Čechách. Na malé ploše vytváříme permakulturní terasy a vyvýšené záhony. Pracujeme také na malém skleníku, kam v budoucnu umístíme aquaponii z palet a hydroponický stůl na pěstování salátů.

malý skleník s hotovým věncem z plechovek

malý skleník s hotovým věncem z plechovek

Na ,,Loďce“ bychom v budoucnu také chtěli pěstovat microgreens, založit pořádný kompost a chovat včely. Solární panely, sběr a recyklace vody jsou samozřejmostí. Celý projekt je zcela otevřený novým lidem, nápadům a vizím a budeme rádi když se do něj budete chtít zapojit. Od června do srpna chystáme na Andělu stavební dílnu v rámci které budeme nabízet možnost naučit se stavbu Zemělodí od začátku až do konce a případné zapojení se do českého zemělodního týmu.

Zde je online prezentace Loďky

2 komentáře u „Náš příběh

  1. Ahoj Vaše zkušenosti jsou zajímavé a pro mne přínosné i přesto že vývoj různých kostrukcí a technologii v oblasti nizkoenergetických a pasívních staveb sleduji 30 let a na některých projektech jsem se i podílel . Pracuji teď na svém vlastním projektu který není jen o domech ale o permakultůře jako takové , bez toho že bych se zříkal techniky. Proto i název potencial , jsem přesvědčený , že možnosti technologii i techniky které se nabízí jsou nejen velké ale i neprobádané a bylo by mrhání prostředky, ignorovat tyto interakce a nesnažit se je plně rozvinout . Pohybuji se v Praze a jsem v kontaktu s velkým množstvím lidí pohybujících se v teto oblasti ale více mé face stránky jinak mail který používám místo telefonu zasílám ještě linky na stánky na kterých jsem https://www.facebook.com/vaclavdemonsvetlo?ref=tn_tnmn https://www.facebook.com/Nesmiritelni?ref=hl https://www.facebook.com/groups/217019055830/ tam se nedivte tomu měkému i založili to malí kluci na spartě které jsem trénoval a mě se to líbí tak jsem to tak nechal a dnes už to není o mých treningových metodách jako spíše zajimavosti ze světa
    Za odpověď předem děkuji Václav Světlík

    • Mílý Václave, možná se Ti ozvala Míša nebo Honza, ale za sebe musím jednoznačně říci, že rozhodně jsme pro navázat vzájemnou spolupráci a moc bychom si přáli podělit se o zkušenosti a sdílet je s někým, kdo má tolik kontaktů a zkušeností jako ty. Celý koncept směrování nenásilných alternativ a zemělodí, se teď intenzivně utváří, sepisuje a ujednocuje, jakými směry se budeme ubírat. Uvítáme každou milou spolupráci. Šárka Kozáková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *