Nenásilí

Mírpárty - Světový pochod za mír a nenásilí

Mírpárty – Světový pochod za mír a nenásilí

Díky Humanistickému hnutí jsme se dozvěděli o metodě aktivního nenásilí a v průběhu let jsme měli možnost tento životní styl blíže poznávat jak studiem knih Gándhího a Sila, tak osobně v Gándhího ašramech, různými aktivitami za aktivní nenásilí pořádanými Humanistickým hnutím nebo aktivitami proti americkému radaru. Základní informace o aktivním nenásilí, jeho představitelích, formách boje, atd. lze nalézt na stránkách Komunity pro lidský rozvoj. Zde je pak ke stažení brožura, kterou jsem vydali v rámci oslav Mezinárodního dne nenásilí 2.října 2009.

Míša se začala Gándhího filozofií více zabývat při psaní své bakalářské práce na téma ,,Uplatnění Gándhího filozofie v současné České republice„. Tato práce je v anglickém jazyce ke stažení zde. Rádi bychom tuto práci přeložili do češtiny, dejte nám prosím vědět pokud nám s tím chcete pomoci. Míša se nyní chystá přepsat tuto práci na základě svého dalšího osobního rozvoje a zkušeností se zeměloděmi a soběstačností.

Mahatma Gándhí a jeho kolovrátek

Mahatma Gándhí a jeho kolovrátek

Ve své bakalářské práci došla Míša k závěru, že Gándhího filozofie je založená především na jednotě všeho a že se k této jednotě dá dostat pomocí naslouchání vnitřnímu hlasu/intuici. Zároveň Gándhí míní, že by se lidé měli za všech okolností řídit především svým vnitřním hlasem a teprve poté bude jejich jednání nenásilné. Věříme, že tato jednoduchá filozofie může lidem velmi pomoci v každodenním životě. Když budou lidé cítit napojení na všechno/na zdroj, tak se jim bude jednodušeji rozhodovat o všech možných otázkách každodenního života, budou se více přibližovat k nenásilnému životnímu stylu, méně zatěžovat planetu a zároveň budou šťastnější, protože jejich rozhodnutí budou vycházet z vnitřního souladu, nikoliv z domněnek nebo naučených vzorců.

Věříme také, že pokud lidé začnou opravdu naslouchat své intuici/svému vnitřnímu hlasu a začnou se věnovat tomu, co je doopravdy baví, budou moci využít svůj plný potenciál k prospěchu celé planety a vesmíru tak, že dojde k rozvoji pro všechny. V budoucnu bychom tuto vizi rádi zrealizovali v soběstačných  komunitách. Český text na tomto odkazu je takovým shrnutím jak Gándhího filozofie a Míšiny bakalářské práce, tak základních myšlenek, na kterých bychom rádi komunity založili. Budeme rádi za jakékoliv podněty, nápady a připomínky, které můžete k naší filozofii nenásilí mít :).